Аутсорсинг в България

Outsourcing-logo-21

България е много атрактивна дестинация за офшорен аутсорсинг. За 2006 г., тя заема 9то място в класацията на A.T.Kearney, с което е единствената страна в Европа, която попада в десетката. През 2010 г. България все още запазва лидерското си място в Европа, но вече е 13та в същата класация. През 2010 България е на първо място в Европа и на друга класация по темата – тази на Gartner. През 2016 г. страната ни заема 12то място в класацията на A.T.Kearney, като единсвената държава в Европа, с по-предна позиция, е Полша. Силно развити аутсорсинг отрасли в страната са:

  • Информационни и комуникационни технологии
  • поддръжка на клиенти/call&support центрове
  • маркетинг и ПР (Връзки с обществеността)
  • кинопродукции
  • шивашка и обущарска индустрии
  • оръжейна индустрия

Факторите, които могат да направят България по-привлекателно място за аутсорсинг и офшоринг, са инфраструктурата, бизнес средата, наличието на достъп до публично и частно финансиране, човешкият капитал и търсенето на международното и местно ниво. Очакванията на трудовия пазар в България през 2016 година са свързани именно с разрастване на компаниите в аутсорсинг секторите. Все повече големи компании поглеждат към страната ни, търсейки трудоспособни кадри с отлични умения във владеенето на английски и други европейски езици.

Българска аутсорсинг асоциация

БАА е браншова организация, която си поставя за цел да обедини интересите на компаниите, които предоставят услуги в областта на аутсорсинга, да повиши конкурентността на средата и създаде допълнителни условия за привличане на чуждестранни инвеститори в сектора. Асоциацията включва компании от всички сфери на аутсорсинг индустрията: управлението на бизнес процеси,управлението на ИТ процеси, процеси по управление на знанието.

map-650x380

Стратегия за правене на политики

Правителство

Западните правителства биха могли да направят опити да компенсират работниците, които са засегнати от аутсорсинга, чрез различни правни нормативи. В Европа Директивата за придобитите права е насочена към този проблем. Тя се прилага по различен начин във всяка държава. В САЩ Закона за подпомагане търговската адаптация (Trade Adjustment Assistance Act) има за цел да осигури компенсация за работниците, които са пряко засегнати от споразуменията за международна търговия. Въпреки това остава въпросът дали тези политики носят сигурност и достатъчна компенсация.

Стратегия за правене на политики

Несигурността по отношение на бъдещето на определен сектор или група е основната черта на аутсорсинга, която оказва влияние върху воденето на политики. Несигурността относно бъдещите условия влияе на подхода на правителството към различни аспекти на дългосрочни политики.’

Facility-Outsourcing

Стратегия за подобрение на качеството на живот

Несигурността по отношение на местната производителност поражда опасения относно важен елемент от управлението, което води до устойчиво регионално развитие. Помагайки на безработните да се върнат в работната сила и да се възползват от възможности, при които има голямо търсене на работна ръка – чрез програми за преквалификация например, правителството трябва също да се справи със социално-икономическите проблеми и други тревоги, свързани с качеството на живот, които загубилите работата си имат. Негативният ефект на аутсоринга върху качеството на живот вече е привлякло огромно обществено внимание. Възможността за износ на производство прави местния пазар на труда международен, създавайки работни места, за които преди не се бореха работещи от други страни. В резултат комбинацията от ниски заплати и безработица в определени сфери подтиква губещите от този процес да започнат ожесточен политически дебат на тази тема. Синдикатите в ЕС успяват да поддържат политика на протекционизъм през 70-те и 80-те години на 20 век. Заинтересуваните кръгове, които са против аутсорсинга, са по-активни в изразяването на недоволството си, тъй като негативният резултат от това явление е концентриран върху определени групи от хора, и по-конкретно тези, които губят работата си заради външна конкуренция, докато ползите от него се простират из цялото население. Ниските цени, по-доброто качество и по-голямото разнообразие от стоки на местния пазар са някои от ползите от използването на сравнителните предимства на една страна чрез износ на производство. Обратно на тези, които се считат за губещи от този феномен, тези, които имат изгода от аусторсинга, не са мотивирани да се организират и да изразят подкрепата си. Наблюдава се вълна от протекционизъм, породен от промените в социалната система, породени от глобализацията и аутсорсинга. Според активистите се наблюдава преструктуриране на системата от класове и увеличава пропастта между богати и бедни, като различни групи се адаптират по различен начин в аутсорсинг системата. Противниците на аутсорсинга изтъкват като причина, че износът на производство е заплаха за местната традиция.В подкрепа на довода за културна дисинтеграция е стандартизацията на практиките и нормите, след като мултинационални компании навлизат в индустрии в региони, които са с различна култура от тази на страната, където се намира компанията майка.

Инсорсинг

Аутсорсингът преминава през множество модификации. Някои договори за аутсорсинг са изцяло или частично ревизирани, като се посочва невъзможността да се изпълни стратегията, загуба на прозрачност и контрол, грешни договорно модели, липса на конкуренция, скрити разходи, и т.н. Много компании вече използват по-специфично изготвени модели, при които се използват различни аутсорсинг компании и важни части от процеса, които преди са били аутсорснати, сега се връщат обратно в компанията. Инсорсингът се счита за средство, което осигурява контрол, спазване на правилата и конкурента диференциация чрез вертикална интеграция или услуги, които се споделят във фирмата. Освен това терминът аутсорсинг много често се използва по различен начин, заради което се обърква значението му. Например разработването на софтуер на глобално ниво, което предполага работа на хора от цял свят, не може да се нарече аутсорсинг. Тези проекти не са нито инсорснати, нито оутсорснати, а се намират някъде между двете понятия. Често процесът се нарича отдалечен инсорсинг. Софтуерът се разработва едновременно от хора, намиращи се в различни държави, но те работят на обща глобална платформа, която позволява физически отдалечени специалисти да работят заедно.

Outsourcing-vs-Insourcing

Ефекти в аутсорсинга

Управленски процеси

Голямата физическа дистанция между по-високите нива на управление и служителите от производствените нива много често изисква промяна в управленските методи, тъй като проверките и обратната връзка не винаги са толкова преки и чести както при вътрешните процеси. Това често предпоставя внедряване на нови комуникационни методи като IP телефония, чат програми, нови системи за управление на времето, както и нови инструменти за оценка на разходите и графиците.

Оценка на услугите

Оценка на услугите се измерва най-добре чрез въпросници за удовлетвореността на клиентите, които са подготвени така, че да отразят тяхното обективно мнение.

Езикови умения

В сферата на колцентровете се смята, че обслужването на крайния посетител е с по-ниско качество, когато услугата е аутсорсната. Това се засилва, когато аутсорсинг услугата се предоставя от компания, която се намира в региона, чиито език и култура са различни. Чуждестранните служители в колцентрове обикновено имат различен акцент, употреба на думи и фразеология, което може да навреди на разбирането. Визуалните сигнали липсват при телефонен разговор и това може да доведе до неразбиране и проблеми.

Квалификация на аутсорсинг компаниите

В сферата на инженерството съществува дебат относно броя на инженерите, които идват от големи икономики като САЩ, Индия и Китай. Спорът се върти около определението за инженер и техния брой. Най-близките съотносими цифри, които се отнасят за завършващите в тази специалност всяка година, са за САЩ – 137 437, за Индия – 112 000 и за Китай – 351 537.

Сигурност

Преди да започне да се занимава с аутсорсинг всяка компания трябва да поеме отговорността за действията на целия си персонал. Когато същите тези хора са препратени към компанията, която аутсорсва, обикновено не е нужно дори да сменят мястото си. Но техният правен статут се променя. Тези служители вече не са пряко наети от и отговорни пред организацията. Това създава редица проблеми, свързани със правни закони, тяхното спазване и поверителност, които се разглеждат в договора между клиента и доставчиците. Това е една от най-сложните сфери в аутсорсинга и затова понякога се прибягва до услугите на трето лице, който играе ролята на съветник.Измамата е специфичен проблем, свързан с поверителността, но също е и престъпление, независимо от това дали е извършена от служителите на клиента или на доставчика.

Творческа култура

По същия начин както всичко, така и постиндустриално общество е обслужвано от творческата култура. Много от тези които са най-добре оборудвани процъфтяват в едно все по-технологично общество са млади хора с висше образование. Откакто образованието се ориентира все повече, и повече към производство на хора способни да отговарят на необходимостта от себеактуализация, творчество, и себеизразяване,така следващите поколения стават все по-надарени със способността да допринесат към тези индустрии.slideshow_survey

Оценка на знания

Пост-индустриализираното общество се характеризира с повишена оценка на знанията. Това от своя страна не е изненадващо, като е било предвидено от  Даниел Бел за това как икономическите модели на заетост ще се развиват в тези общества. Той твърди, заетостта ще расте по-бързо в третичния (и четвъртичен) сектор спрямо заетостта в първичния и вторичния сектор, и че третични (и кватернерни) сектори ще имат предимство в икономиката. Това ще продължи да се развива и затова въздействието на експерта ще се разшири, а мощността ще бъде монополизирана от знания.

Give business ideas

Постиндустриално общество

Постиндустриално общество е общество, което преминава през фазата на доминиране от вторичния икономически сектор и се придвижва към структура на общество, базирано на осигуряването на информационни услуги, иновация, финанси и услуги.

Характеристики:

  • Преминаване от снабдяването със стоки към услуги.
  • Знанието се превръща в ценен капитал.
  • Създаването на идеи е основният начин за задвижване на икономиката.
  • Глобализация, автоматизация.
  • Приложение и допълване с бихейвиористични и информационни науки и технологии.

Концепцията е популяризирана от Даниел Бел, и е тясно свързана с подобни социологически теоретични конструкции като пост-фордизма, информационно общество, икономика на знанието, постиндустриална икономика, течна модерност, и мрежа. Всички те могат да бъдат използвани в областта на икономиката или дисциплини на социалните науки като общо теоретични фон в изследванията дизайн.

Въведение

Пост-индустриална икономика се отнася до период на растеж в рамките на индустриализирана икономика или нация, в която относителното значение на производството намалява и тази на услугите, информацията и изследванията расте.

Такива икономики често са белязани от намаляването на производствения сектор което е резултат на деиндустриализацията, голям сектор на услугите, увеличаване на количеството на информационните технологии, често водещи до “информационната ера”. Информация, знание и творчество са новите суровини на такава икономика.

Аспектът на промишлеността на постиндустриалната икономика е изпратен в по-слабо развитите държави, които произвеждат това, което е необходимо при по-ниски разходи. Това явление е характерно за страни, които са били индустриализираните гиганти в миналото, като например САЩ и повечето страни от Западна Европа.technology corporate cover art